Rozpocznij hodowlę ślimaków
WSPÓŁPRACA
Decydując się na współpracę z nami, otrzymujesz bezcenną wiedzę i darmowe szkolenia, podczas których omawiamy cały proces jakim jest hodowla ślimaków. Gwarantujemy stały nadzór nad hodowlą i kontakt 24h/dobę. Zapewniamy skup ślimaków w zachodnich cenach. Podczas wizyty na naszej fermie ustalamy termin spotkania u Ciebie. Wspólnie uzgadniamy, jak wykorzystać Twoją infrastrukturę i położenie terenu do wprowadzenia sprawdzonych przez nas pomysłów i rozwiązań usprawniających pracę. Nasz autorski program jeszcze nikogo nie zawiódł.
Podejmując współpracę z nami dostajecie pakiet darmowych narzędzi
i jesteście pewni, że kupujecie ślimaki z zarejestrowanej fermy. Dzięki temu macie gwarancję otrzymania certyfikatu pochodzenia (niezbędnego do rejestracji własnej hodowli ślimaków).
Odbierz bezpieczny kierunek do sukcesu
Współpracę z nami można zacząć od:
Zakupu stada rozrodczego
Cena już od 30 zł/kg
Zawiera selekcjonowane ślimaki reproduktory.
Cena zależy od zakładanej ilości produkcyjnej.
Niezależnie od zakupionej ilości ślimaków dostajesz gratisy:
+GRATISY
- Pasza dla reproduktora na cały cykl reprodukcyjny
- Kubki lęgowe
- Higrometr
- Kuwety inkubacyjne
- Zamgławiacz
- Narzędzia do wyjmowania kokonów
- Torf do kubków lęgowych
- Torf do kuwet inkubacyjnych
- Koszulka i czapka firmowa
Wyróżniamy 4 pakiety różniące się od siebie zakładana ilością produkcyjną
- Pakiet reproduktor Mini do 5 ton
- Pakiet reproduktor Standard od 5 do 10 ton
- Pakiet reproduktor Maxi od 11 do 19 ton
- Pakiet reproduktor PRO od 20 ton
Zakupu kokonów/osesków
Zawiera kokony (jaja ślimaków) lub oseski (wyklute małe ślimaki do 7 dnia życia)
Ceny już od 1,2 zł/kokon
+GRATISY
- Pasza „Osesek” na cały cykl odchowu
- Higrometr
- Zamgławiacz
- Sól w tabletkach
- Koszulka i czapka firmowa
Wyróżniamy 4 pakiety różniące się zakładaną wielkością produkcji:
- pakiet Mini od 1 do 4 ton
- pakiet Standard od 5 do 8 ton
- pakiet Maxi od 9 do 12 ton
- Pakiet PRO od 12 ton
W pakietach uwzględniono straty na poziomie 30%.
Zakupu paszy dla ślimaków
Kupuj paszę dla ślimaków naszej marki i zyskaj wyższą cenę przy sprzedaży wyhodowanych okazów
Sprzedaży wyhodowanych ślimaków
Sprzedaj nam swoje ślimaki i miej pewność najlepszej ceny na rynku.
Hodowlę ślimaków można rozpocząć na 3 sposoby.
Kokon (kwiecień-maj)
Drugi ze sposobów to zakup kokonów, czyli ślimaków w postaci jaj. Przyszły hodowca, decydując się na ten etap, zobowiązuje się do spełnienia kilku parametrów, umożliwiających przekształcenie się kokonów w oseski. Do tego potrzebujemy małego pomieszczenia najlepiej z półkami, w którym będzie utrzymywała się temperatura od 16-18*C.
Osesek (maj – czerwiec)
Ostatni z etapów to zakup osesków, czyli małych ślimaków gotowych do wypuszczenia na pole. Ten etap zaczyna się dopiero w połowie maja. Z przyszłym hodowcą ustalamy czy cały park hodowlany jest już gotowy. Następnie umawiamy się na odbiór małych ślimaków. To najprostszy i najszybszy etap hodowli.
SZKOLENIA
Hodowla ślimaków nie należy do najprostszych zajęć, dlatego firma Ka&Ro Snails Group S.C. wychodzi z inicjatywą indywidualnych szkoleń dla osób planujących rozpoczęcie własnego biznesu.
Dla zaczynających współpracę z nami szkolenia z hodowli ślimaków są darmowe
kontakt telefoniczny 510-309-190
Szkolenie składa się z 3 etapów i trwa w sumie 9 godzin.
Szkolenie praktyczne 2 dni 3 godziny/dzień. Szkolenie teoretyczne 1 dzień – 3 godziny.
Styczeń – teoretyczne
Marzec – reprodukcja
Wrzesień – zbiór i przechowywanie
Na szkoleniu praktycznym z hodowli ślimaków omówimy:
1 dzień – Szkolenie Teoretyczne 3 godziny (Styczeń)
Omawiamy cały cykl hodowlany w teorii i spróbujemy ślimaków na talerzu.
Podczas szkolenia omówimy wszystkie zagadnienia z helikultury.
2 dzień (marzec)
- Wybudzanie ślimaków
- Aklimatyzacja
- Rozmnażanie
- Higiena
- Inkubacja
- Wybudzanie ślimaków
- Chów „młodzieży”
- Tucz ślimaków
3 dzień (wrzesień)
- Przygotowanie ślimaków do zbiorów
- Zbiór
- Mycie ślimaków
- Zasuszanie
- Hibernacja
- Magazynowanie
- Transport
O ŚLIMAKACH
Główne gatunki hodowlane
helix aspersa muller
- Wielkość28-39 mm
- Waga6-16 g
- Aktywność4,5-21,5 C*
- Długość życiaokoło 5 lat
Ślimak lądowy mały (Petit gris). Występuje w naturze w krajach śródziemnomorskich
Wytrzymuje spadki temperatury do -10*C. Aktywny głównie w nocy. Dojrzałość płciową w naturze uzyskuje w wieku 2 – 3 lat. W hodowli osiąga ją już w wieku 3-4 miesięcy. Składa średnio 100 jaj. Helix Aspersa Muller obecnie jest najpopularniejszym ślimakiem hodowanym na świecie, a w Europie produkuje go aż 80% ferm hodowli ślimaków. To „zasługa” jego zdolności do adaptacji, szybkości wzrostu, wczesnej dojrzałości płciowej i wysokiego potencjału rozrodczego.
Helix Aspersa Maxima
- Wielkośćod 45 mm
- Waga18-40g
- Aktywność7-28*C
- Długość życiaokoło 5 lat
Ten podgatunek występuje w Afryce Północnej, głównie w Maroku, Algierii i Tunezji. Zamieszkuje różne środowiska. Lubi siedliska z kryjówkami w szczelinach skalnych i ścianach, bądź ukryte pod grubą warstwą roślinności.
Wytrzymuje krótkotrwałe spadki temperatur do minus 5°C. Bardzo aktywny po opadach deszczu i przy wysokiej wilgotności. Dojrzałość płciową w naturze uzyskuje w wieku 2-3 lat, a w hodowli już w wieku 5-7 miesięcy. Jest bardzo płodny, a liczba jednorazowo składanych jaj dochodzi do – bagatela – 200 sztuk.
Helix Pomatia
- Wielkość30-50 mm
- Waga20-40 g
- Aktywnośćod 5-25*C
- Długość życia10 lat
To popularny winniczek. Występuje prawie w całej Europie, Azji i Ameryce Północnej i Południowej. Preferuje nisko położone tereny wapienne
Żyje w lasach i na terenach otwartych. Zasiedla też ogrody, winnice, zarośla, parki. Wymaga wysokiej wilgotności i środowiska o łagodnych temperaturach. Nie toleruje ulewnych deszczy ani bezpośredniego światła słonecznego. Występuje do wysokości 2100 metrów nad poziomem morza. Do zagrzebywania się w okresie hibernacji wymaga luźnej gleby.
Achatina
- Wielkość10-30 cm
- Wagado 500g
- Aktywność10-25 *C
- Długość życiado 5 lat
Rodzaj afrykańskich ślimaków lądowych z rodziny Achatinidae, obejmujący największe lądowe ślimaki świata. Jego jaja wyglądają niczym jaja ptaków. Podobna jest też ich wielkość. Niektóre gatunki tych ślimaków są zbierane w celach konsumpcyjnych oraz hodowane jako zwierzęta domowe. Pochodzą z terenów Afryki Środkowej i zamieszkują tam tereny wilgotne, bogate w bujną roślinność.
Niektóre opanowały strefę tropikalną i subtropikalną całego świata. Ponieważ nie znalazły tam wrogów naturalnych, stały się gatunkami inwazyjnymi. Wyrządzają spore szkody na terenach uprawnych.
CIEKAWOSTKI
Strzałka miłosna
Twarda, ostro zakończona struktura wapienna. Jej wystrzelenie świadczy o chęci rozpoczęcia kopulacji. Strzałka może wbić się w ciało partnera, przeszyć go na wylot lub całkiem minąć. Nie każdy ślimak musi zostać trafiony strzałą Amora, aby kopulacja się odbyła. Wystrzelenie strzałki oznacza po prostu gotowość. Jeśli strzałka znajdzie się w partnerze, jest bardzo przydatna, ponieważ zawarte w niej hormony przedłużają żywotność spermy.
Ślimaki w medycynie
Już od czasów starożytnych wykorzystujemy ślimaki lądowe do leczenia wielu schorzeń. Nie dziwi zatem, że w Babilonii i Egipcie były symbolem wieczności. Ponadto Hipokrates leczył ślimaczym śluzem oparzenia, ropnie i różne urazy. W XVIII wieku preparaty z ekstraktem ślimaków do użytku zewnętrznego stosowano w problemach skórnych, a do użytku wewnętrznego w gruźlicy i zapaleniu nerek. Spożywanie ślimaków zalecane jest w przypadku zmęczenia lub krwawienia z nosa.
W XIX i XX wieku wzrosło zainteresowanie zastosowaniem ślimaków w medycynie do leczenia: przepuklin, zapaleń, przeziębień, kaszlu, chorób oskrzeli, astmy, chorób gardła i płuc. W ostatnich latach ślimaki służą również do leczenia wrzodów żołądka i dwunastnicy.
Po badaniu składników komórkowych i molekularnych stwierdzono, że ślimak produkuje wydzielinę, której kompozycja jest zbliżona do ludzkiej skóry. Dlatego też działa on na nią regenerująco. Odkrycie to odegrało istotną rolę w nauce. Warto też zauważyć, że używając własnego śluzu, ślimak jest w stanie całkowicie przywrócić sobie swą powłokę.
Masa perłowa
Wewnętrzna warstwa muszli ślimaków w kolorze białym.
Hibernacja
Hibernacja to stan fizjologiczny umożliwiający ślimakom przetrwanie okresu zimy przez ograniczenie zapotrzebowania na energię zawartą w pokarmach. Jest on reakcją na niekorzystne warunki środowiskowe. Zahibernowany mięczak jest odrętwiały. Jego przemiana materii i temperatura wewnętrzna są znacznie obniżone. Podtrzymywane są jedynie podstawowe funkcje życiowe organizmu.
W chowie fermowym prowadzimy kontrolowaną hibernację, polegającą na stopniowym obniżaniu temperatury do 3 °C i wilgotności względnej do 60%.
Estywacja
Estywacja to odpowiednik hibernacji w czasie trwania niekorzystnych warunków środowiskowych występujących w lecie. Jest reakcją na wysoką temperaturę (powyżej 30 stopni Celsjusza) i małą wilgotność.